Uprkos tome što zvuči kao još jedan vic o Piroćancima, oni veoma ozbiljno pristupaju pripremi lokalnog zaštitnog znaka – peglanoj kobasici.
Koliko su rešeni da se za njihov proizvod pročuje govori i to da je upravo u Pirotu održano prvo svetsko takmičenje u pravljenju tih kobasica, kojima se pripisuje afrodizijačko dejstvo.
Osim ćilima i kačkavalja, svetski poznatih brendova, za pirotski kraj karakteristična je i izrada jednog delikatesa – peglane kobasice. Ta vrsta specijaliteta od mesa priprema se jedino u Pirotu, pa je zbog toga u tom gradu održano prvo svetsko prvenstvo u pravljenju peglanih kobasica.
Na ovom prvenstvu kobasica učestvovalo je 40 takmičara. Stručni žiri je za svetske prvake proglasio Miljana Kostića i Zorana Mitića.
„Tajna pripreme peglanih kobasica je u dobrom i kvalitetnom mesu, trudu, ljubavi i naravno peglanju. Mi imamo i specijalni način za sušenje, ali to neka ostane tajna”, rekao je Zoran Mitić.
Njegov kolega Miljan Kostić naglašava da te kobasice pravi iz zadovoljstva, za prijatelje i porodicu.
Prvo svetsko prvenstvo u pripremanju peglanih kobasica organizovala je grupa entuzijasta, sa ciljem da Pirot najzad dobije nacionalno prepoznatljivu manifestaciju.
„Od svih gradova u Srbiji Pirot ima najveći broj svetski poznatih brendova. Međutim, oni do sada nisu dovoljno promovisani. Peglana kobasica je vrhunski delikates i mi se nadamo da je ova manifestacija samo početak njene promocije i zaštite”, ističe predsednik Organizacionog odbora Aleksandar Lilić.
Da bi peglana kobasica i zvanično postala brend, pokrenuta je inicijativa za zaštitu geografskog porekla.
„U saradnji sa novoosnovanim Udruženjem proizvođača peglanih kobasica, uz pomoć Ministarstva poljoprivrede, odnosno sredstava Svetske banke, izabraćemo stručne konsultante za izradu elaborata, što je prvi korak ka zaštiti peglanih kobasica”, izjavila je Biljana Ratomir iz Regionalne kancelarije za ruralni razvoj Ministarstva poljoprivrede.
Pa vetru i promaji i stalno peglajuPeglane kobasice pripremaju se od tri vrste mesa – ovčijeg, kozijeg i junećeg. Meso se dva puta melje, dodaju mu se začini, a onda se mesi. Kada se naprave kobasice, one moraju da se suše na vetru i promaji i stalno peglaju.
Predrag Stanković, poznati pirotski ugostitelj, otkriva da se pegla isključivo punom flašom vina, da bi moglo i da se degustira. „Peglana” je dobra kao predjelo, a i umanjuje dejstvo alkohola.
Svi učesnici prvog svetskog prvenstva u pravljenju peglanih kobasica veruju da su one dobar afrodizijak, pa ih tako i reklamiraju.