Pre nego što novu osobu stignete da zadivite svojim humorom ili intelektom, ona već ima formirano osnovno mišljenje o vama.
Psiholozi kažu da nam je dovoljna jedna desetina sekunde da bismo odlučili verujemo li osobi ili ne. Naravno, naša procena može biti potpuno pogrešna jer takva količina informacija nije dovoljna da bismo doneli pravedan sud o nekome.
Pre nego što novu osobu, koju ste tek upoznali, stignete zadiviti svojim humorom ili intelektom, ona već ima formirano osnovno mišljenje o vama.
Stručnjaci kažu da je potrebno 10 sekundi od trenutka upoznavanja za stvaranje tog mišljenja. Tokom mnogih istraživanja ustanovljeno je da odmah tražimo ‘uzorke’ u ponašanju, izgledu ili stavu koji su nam prepoznatljivi i na temelju toga stavljamo ljude u određene kategorije.
Na temelju minimalne količine informacija donosimo brze odluke o tome sviđa li nam se osoba ili ne i oslanjamo se na prošla iskustva.
U prvih 10 sekundi od upoznavanja ljudi će doneti odluku o tome jeste li:
1. Bogati ili siromašni – skeniranjem odeće koju nosite zaključće kakvo je vaše financijsko stanje. Brendirani i dizajnerski odevni komadi s istaknutim logom navode ih na zaključak da je vaše financijsko stanje odlično i da puno zarađujete.
2. Pametni – osobe koje gledaju ljude u oči dok s njima razgovaraju percipiraju se kao inteligentnije. Nošenje naočara je ‘fizička’ karakteristika koja ljude često nagna na pomisao da je osoba s kojom komuniciraju pametna.
3. Dominantni – dobra vest za ćelave muškarce. Oni na prvu loptu deluju snažnije i dominantnije od muškaraca koji imaju gustu kosu.
4. Promiskuitetni – muškarce s ‘flertujućim’ pristupom žene će odmah ‘obeležiti’ kao promiskuitetne. S druge strane, muškarci će oskudno odevenu ženu provokativnijeg nastupa staviti u istu kategoriju.
5. Ekstrovert ili introvert – opušten način hodanja i mahanje rukama tumači se kao ekstrovertnost dok je ukočenost i ‘uštogljenost’ znak introvertnosti.
Izvor: Novosti